• utworzono
  • zmodyfikowano 26-02-2013

Oto fragment z najnowszego rozporządzenia prezesa NFZ w sprawie ambulatoryjnego lecznictwa specjalistycznego:

Nie kwalifikuje się do rozliczenia świadczenia specjalistycznego, dotyczącego tego samego problemu zdrowotnego, udzielonego w danym zakresie świadczeń, przez tego samego świadczeniodawcę, w okresie 30 dni przed wykonaniem świadczenia specjalistycznego kompleksowego.

Wyjaśnienia:

Porada lekarska w poradni specjalistycznej ulega "rozliczeniu" i refinansowaniu przez NFZ jako tzw. "porada specjalistyczna" i "porada kompleksowa".  Nie trzeba dodawać, iż refinansowanie porady kompleksowej jest wyższe, ale znów bez szaleństw.  Dotąd "poradę kompleksową" można było zgłosić do NFZ raz na 365 dni dla jednego pacjenta, obecnie (z tego jak zrozumiałem  cały tekst zarządzenia) tylko raz jeden jedyny dla danego "problemu zdrowotnego" u pacjenta. Tego ostatniego twierdzenia nie jestem pewien, gdyż nie chce mi się wierzyć, aby usiłowano "wdrożyć" tak niemedyczne rozwiązanie -  czasami trudno scharakteryzować co jest nowym problemem zdrowotnym a co nie. Ale nie w tym rzecz.

Pytanie konkursowe brzmi:

1. Gdzie w podanym zadaniu jest podmiot

2. Jak rozumieć w.w. punkt zarządzenia, czego on własciwie  dotyczy?

Jeszcze wyjaśnię, że nie jest to ot takie sobie  zarządzenie. To akt prawny zmieniający finansowanie poradni specjalistycznych, czyli rzecz o priorytecie  najwyższym z możliwych,  gdzie każdy przecinek musi być przemyślany, bo dotyczy  milionów (ludzi i PLN).

Radźcie blogowicze. Nagrodą w konkursie na najlepszą odpowiedź jest talon na balon.

P.S. Jestem zwolennikiem poglądu, że w naszym społeczeństwie za dużo narzekamy na "onych" i "złodziei w rządzie" a za mało robimy sami na swoim podwórku. Po przeczytaniu zarządzenia zaczynam mieć wątpliwości. Radźcie blogowicze, jak tu coś robić na swoim podwórku i nie dołączyć do chóru dogryzającego "zdrajcom z rządu Tuska".