• utworzono
  • zmodyfikowano 26-02-2013
Aktualne uregulowania prawne dotyczące leków refundowanych z punktu widzenia lekarza zawierają dwa poważne utrudnienia, będące przedmiotem uzasadnionych protestów.
  • lekarz na recepcie ma wskazywać stopieÅ„ refundacji leku. Tymczasem w wykazie leków refundowanych widnieje kilka tysiÄ™cy pozycji na 200 stronach -  nie każdy potrafi siÄ™ jej nauczyć w caÅ‚oÅ›ci w dzieÅ„ (ja na pewno nie, nie jestem Idolem),  zwÅ‚aszcza tak nieistotnej z punktu widzenia lekarskiego cechy jak refundacja.  Nie  w każdym gabinecie lekarskim jest komputer aby to sprawdzać, czas też nie jest z gumy.
  • pacjent ma obowiÄ…zek legitymowania siÄ™ dowodem ubezpieczenia a lekarz pod groźbÄ… sankcji finansowych ma to sprawdzać (aktualnie zastÄ…piono ten wymóg skÅ‚adaniem oÅ›wiadczeÅ„ przez pacjentów, co jest typowym przykÅ‚adem "prawa powielaczowego")
Jak rozwiązać ten problem? Oto moja analiza: Leki wymienione w liście leków refundowanych występują w trojakiej postaci:
  • leki refundowane w  w zakresie wszystkich zarejestrowanych wskazaÅ„  - tutaj lista wykazuje jednÄ… dla danego leku pozycjÄ™ -  albo refundacja ryczaÅ‚towa albo 50% albo 30%.
  • leki refundowane tylko w zakresie niektórych wskazaÅ„ - z mojej dziedziny to na przykÅ‚ad lewotyroksyna w niedoczynnoÅ›ci tarczycy.
  • kombinacja tych rozwiÄ…zaÅ„ - lek wystÄ™puje na liÅ›cie leków refundowanych podwójnie - na przykÅ‚ad leki przeciwwymiotne - ryczaÅ‚t w chorobach nowotworowych, 30% we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.
Taka konstrukcja jest moim zdaniem sprzyjajÄ…ca ochronie zdrowia - niby dlaczego za publiczne pieniÄ…dze Å‚adować w każdego pacjenta zgÅ‚aszajÄ…cego siÄ™ do poradni leki bez okreÅ›lonych wskazaÅ„. Z drugiej strony celowość "lepszej" refundacji leków w niektórych chorobach nie wymaga komentarza.  Nikomu nie życzÄ™ bycia w tej "lepszej" sytuacji. Druga ważna  i pozytywna cecha uregulowaÅ„ prawnych - tym razem ustawy refundacyjnej  - to możliwość uzupeÅ‚nienia wpisów na recepcie przez farmaceutÄ™.  Dlaczego ta sprawa jest tak ważna? Ze wzglÄ™du na wymienione negatywne cechy caÅ‚ego procesu refundacji. Widzimy wiÄ™c, że jedyne  sensowne rozwiÄ…zanie tej sprawy to podzielenie siÄ™ problemami zwiÄ…zanymi z refundacjÄ….
  • Przyniesie pacjent Å›wistek o ubezpieczeniu - wpisujemy na recepcie symbol w rubryce "OddziaÅ‚ NFZ"  . Nie przyniesie - nic nie wpisujemy - niech zaopatrzy siÄ™ w ten Å›wistek przed wizytÄ… w aptece, albo niech nie udaje ubezpieczonego (milion Polaków wyemigrowaÅ‚o - wielu z nich lata do Polski siÄ™ leczyć udajÄ…c ubezpieczonych)  i zapÅ‚aci 100%.
  • Jeżeli lek wystÄ™puje na liÅ›cie refundacyjnej tyko w jednej stawce refundacyjnej  (na wszystkie wskazania), albo nie wystÄ™puje w ogóle - nie ma żadnego powodu, aby dodatkowy symbol refundacji wpisywaÅ‚  na recepcie lekarz. Każda recepta  i tak przechodzi przez system komputerowy w aptece analizujÄ…cy odpÅ‚atność. Tak byÅ‚o dotÄ…d i byÅ‚o dobrze, po co powielać nieużytecznÄ… pracÄ™.
  • Jeżeli lek wystÄ™puje na liÅ›cie refundacyjnej w okreÅ›lonych wskazaniach - wtedy stawkÄ™ refundacji musi okreÅ›lić lekarz.  ListÄ™ leków refundowanych w danej specjalnoÅ›ci można umieÅ›cić  na Å›ciÄ…dze. OczywiÅ›cie Pacjenci muszÄ… zdawać sobie sprawÄ™ z wydÅ‚użenia czasu wizyty, co w warunkach komercyjnej sÅ‚użby zdrowia czÄ™sto przekÅ‚ada siÄ™ na wzrost cen.
  • Druga sytuacja, gdzie refundacjÄ™ musi okreÅ›lić lekarz - to stosowanie leków refundowanych na wszystkie zarejestrowane wskazania  poza zarejestrowanymi wskazaniami.  Trudne - nie? Rejestr dopuszczonych do obrotu leków zawiera wskazania do ich stosowania ujÄ™te w tzw. charakterystyce produktu leczniczego  (to nie to samo co lista refundacyjna).  Wiedza medyczna rozszerza siÄ™ i czasami stosuje siÄ™ "stare" leki na "nowe" choroby - wtedy  rozwiÄ…zania prawne nie dajÄ… możliwoÅ›ci refundacji. Na dzieÅ„ dzisiejszy przestrzeganie tego przepisu wydaje siÄ™ niemożliwe.  Bez zmian w rozporzÄ…dzeniu lekarze bÄ™dÄ… po prostu przepisywać leki spoza listy refundacyjnej bojÄ…c siÄ™ klopotów, gdyż w przypadku wielu preparatów nie da siÄ™ ustalić na co jest rejestrowany a na co nie. Szczegóły w nastÄ™pnym wpisie pod tytuÅ‚em: Zakres zarejestrowanych wskazaÅ„ leków.
Tyle mojej analizy. Pozostaje skonstatowanie faktu, iż podobnego rozumowania nie podjęły wszystkie powołane do tych spraw gremia:
  • Organizacje lekarskie wzywajÄ… do umieszczania pieczÄ…tek - nie wiadomo po co - wystarczy w razie wÄ…tpliwoÅ›ci nic nie umieszczać.
  • Organizacje aptekarskie odgrażajÄ… siÄ™, że recept bez wymaganych wpisów nie bÄ™dÄ… refundowane, co jest posuniÄ™ciem bezprawnym.
  • Oba gremia nie zalazÅ‚y czasu, aby porozmawiać wspólnie nad problemem.
  • Organy paÅ„stwowe ta sprawa stanowczo przerosÅ‚a - nie potrafiÅ‚y sporzÄ…dzić analizy jak wyżej i doprowadzić do ustalenia sensownego postÄ™powania . Nikt nie  doprowadziÅ‚ do spotkania wszystkich zainteresowanych stron, nikt nie poradziÅ‚ jak rozgryźć problem,  nie przekonaÅ‚, że  "damy radÄ™". Minister Zdrowia  mówi ogólnikami i nie ma nic ważnego do powiedzenia, premier straszy, caÅ‚y legion różnych Rzeczników nie wykazaÅ‚ sensownej aktywnoÅ›ci.
Życzę wszystkim zainteresowanym Zdrowia w nadchodzącym roku, przy czym Zdrowie to również badania profilaktyczne, nie ma tak dobrze, aby można było zapomnieć o lekarzu. Dodatek: Na prośbę farmaceutów dopiszę jeszcze ich komentarz:
  • Uregulowania sÄ… wprowadzane  z wykorzystaniem monopolistycznej siÅ‚y NFZ w peÅ‚nej krasie. Apteki majÄ… kilka dni na podpisanie umowy z NFZ, w której zrzekajÄ… siÄ™ prawa rozstrzygania sporów sÄ…downie.  Nawet jak tak musi być - należaÅ‚o dać chwilkÄ™ czasu na przeanalizowanie sytuacji, w koÅ„cu apteka to czÄ™sto dorobek życia caÅ‚ej rodziny, a zmuszanie do podjÄ™cia nagle tak poważnej decyzji wielu traktuje jako wyraz chamstwa.