• utworzono
  • zmodyfikowano 29-01-2015

Nie zawsze ma się ochotę na kolejną rundę bojów z antyszczepionkowcami czy kimś podobnym (w tym temacie polecam artykuł Sporothrix), dla higieny psychicznej tekst z całkiem innej beczki.

Jak rozszerzyć funkcjonalność iPada i stworzyć prawdziwie ergonomiczną klawiaturę która:

  • Zawiera litery, cyfry i najważniejsze znaki na jednym ekranie
  • Pełni funkcję gładzika i umożliwia sterowanie kursorem

Potrzebny będzie do tego jailbreak. Co to jest i do czego służy można przeczytać w wielu miejscach w sieci, w Polsce zajmuje się tym między innymi serwis ipod.info. W skrócie - umożliwia on ominięcie firmowych zabezpieczeń i zmianę teoretycznie niezmienialnych elementów systemu, jak na przykład klawiatura.

Po wykonaniu jailbreaku mamy sklep z dodatkowymi aplikacjami o nazwie Cydia. Z tejże Cydii instalujemy bezpłatną aplikację o nazwie SwipeSelection. Umożliwia ona realizację punktu drugiego - dodaje do klawiatury funkcję gładzika co dramatycznie polepsza komfort i szybkość pracy. Wszystko wyjaśni podlinkowany filmik.

Realizacja pierwszego punktu jest trudniejsza (albo i nie, patrz uzupełnienie). Najpierw za 2,99 $ musimy kupić aplikację 5 Row Custom Keyboard. Ta domyślnie instaluje nam dodatkową klawiaturę z cyrylicą w wersji mongolskiej. W ustawieniach systemowych iPada (ikonka z kołem zębatym) zmieniamy jej wersję na angielską, oraz dodajemy ją do klawiatur narodowych. Ale to nie wszystko - aby wygodnie używać polskich liter ze znakami diakrytycznymi należy podmienić pliki o następującej lokalizacji:

/System/Library/Frameworks/UiKit.framework/Keyboard-5Row.plist

/Library/PreferenceBundles/5RowKeyboard.bundle/5RowKeyboard.plist

Na pliki:

Keyboard-5Row.plist

5RowKeyboard.plist

Jak to zrobić? Najlepiej pobrać z Cydii aplikację Safari Downloader oraz iFile. Ten pierwszy umożliwia pobranie plików, ten drugi to menadżer plików, pozwoli umieścić je tam gdzie chcemy. Pobieramy więc z iPada powyższe pliki, otwieramy w iFile - zachowują się w katalogu /var/mobile/Documents. Następnie należy przekopiować je do wspomianych katalogów i nadpisać na poprzednich.

I oto efekt końcowy:

klawiatura-ipad iKeywi HD. Jest prostsza w instalacji, nie trzeba zmieniać żadnych plików. Można używać w niej strzałek zamiast poprzednio opisanego rozwiązania SwipeSelection. Działa bardzo dobrze z polskimi literami. Minusem jest brak możliwości przełączania na standardową klawiaturę.

Uprzedzając  komentarze - po co to robić?

Weryfikacja ubezpieczenia EWUŚ, zmieniająca się co 2 miesiące lista leków refundowanych, kody ICD-10 i ICD-9 - jak to wszystko ogarnąć? Terkoczące antyczne pecety (w które zaopatrzona jest spora część "Służby Zdrowia"), zawieszające się serwery i "chwilowy" brak dostępu do internetu, współpraca z firmą "były Prokom", to wszystko potrafi kompletnie sparaliżować pracę, jako prawdziwe wybawienie pojawił się tablet. Działa szybko, można go schować pod biurko albo do torby, aplikacje są proste i intuicyjne.

A może tablet nadaje się jeszcze do czegoś więcej? Do prowadzenia dokumentacji i korespondencji?

Sprzęt firmy Apple ma swoich zaciekłych przeciwników i oddanych fanów, są także osoby, którym po prostu ułatwia pracę. Ułatwiałby jeszcze bardziej, gdyby nie specyficzna filozofia Apple, tworząca "zamknięty" system niepodatny na modyfikacje. Największą (moim zdaniem) wadą iPada jest uciążliwość w pisaniu nań, do czego prawdopodobnie nie został stworzony.

Aby poprawić błąd literowy, wstawić cokolwiek do tekstu, zmienić cyfrę, zmienić kolejność wyrazów w zdaniu - należy sięgnąć nieergonomicznym gestem do teksu na ekranie, chwilkę naciskać ekran aż pojawi się lupa, potem ostrożnie z zegarmistrzowską precyzją manewrować kursorem. Nie ułatwia sprawy schemat ekranowej klawiatury - tylko litery bez cyfr albo cyfry bez liter. Praca wymaga ciągłego mieszania cyfr, liter, pauz i nawiasów (adresy, wyniki badań, daty, PESEL-e), zaznaczania, kopiowania itd, aby ostateczna forma miała ręce i nogi Przełączanie pomiędzy klawiaturą literową i numeryczno-znakową, nieergonomiczne gesty zasłaniające ekran, powolność manewrowania kursorem - wszystko to utrudnia pracę i powoduje niepotrzebną dekoncentrację. Stąd chęć udoskonalenia sprzętu. Próbowałem, próbowałem, no i udało się.

Dla braci medycznej: jakich aplikacji używam w pracy?

Dokumentacja medyczna: iDoctor Office

Leki, ICD10, ICD9: eMpedium

Wiedza: Skyscape (lepszy jako kompendium) Medscape (doskonały system dostarczający omówienia artykułów testy do weryfikowania wiedzy)

Kategorie: